Mi az a Fordított ÁFA?

2023.01.18.
Nem mindenki számára egyértelmű, hogy az Általános Forgalmi Adó (közismert nevén ÁFA) a mindennapokban úgynevezett egyenes jelleggel kerül felszámításra; ez azt jelenti, hogy a termék értékesítője (szolgáltatás nyújtója) a termék bruttó árába beszámítja az ÁFÁ-t, amit a Vevő kifizet számára, ő pedig befizeti a költségvetésbe.
Amennyiben a Vevő számlát kér, és elszámolja azt a költségei között (pl. társas vállalkozás, amely alanya az ÁFÁ-nak), akkor -néhány kivételtől eltekintve- az általa kifizetett ÁFÁ-t visszaigényelheti.
Néhány, az ÁFA törvényben rögzített esetben az ÁFA jellege fordított, ami azt jelenti, hogy az Adó megfizetésére a Vevő kötelezett (ezt a számlán fel is kell tüntetni), vagyis a Vevő csak a nettó összeget kell, hogy kifizesse (az ÁFÁ-t egyébként -miután kifizette- vissza is igényelné).
A Fordított ÁFA bizonyos (az ÁFA törvény 6/B mellékletében felsorolt VTSZ alá tartozó) termékek tekintetében merül fel (többek között). Az általunk forgalmazott termékek többsége a Fordított ÁFA (röviden FAD) hatálya alá tartoznak; így -amennyiben a Vevő alanya az ÁFÁ-nak, és Nyilatkozik, hogy megértette a FAD lényegét- nettó ár (érték) lesz a fizetendő számla összege.
Fontos, hogy -ha a Vevő alanya az ÁFÁ-nak és számlát szeretne kérni a megvásárolt termékről, akkor szabályosan csak fordított ÁFÁ-s számlát állíthatunk ki, viszont ehhez köteles az erre vonatkozó nyilatkozatot kitölteni. Ammennyiben ezt nem szeretné, részére a vásárlásról nyugtát kell kiállítanunk, amely természetesen bruttó árakat fog tartalmazni.
Érdekes még az úgynevezett mellékszolgáltatások (rakodási v. szállítási díj, vágási, vagy egyéb megmunkálási költség, stb) viselkedése, amelyek az ÁFÁ-t illetően az alapszolgáltatás ÁFA jellegét osztják; vagyis FAD-os termék vásárlása esetén a mellékszolgáltatás is FAD-os; egyenes ÁFÁ-s termékre vonatkozólag a mellékszolgáltatások is a szolgáltatásra vonatkozó ÁFA kulccsal kerülnek kiszámlázásra.