IPAR 4.0
A Delta Systems Kft. által megvalósított megoldás „Mesterséges Intelligenciával támogatott gépi látás, valamint Termékazonosítás és darabszám meghatározás”
A munkatárs által a telefonnal elkészített képen automatikusan lefut a vizsgáló és számláló algoritmus, kiadásra kerül a darabszám. A rendszer eredményeként olyan keretrendszert alakítunk ki, amely pontosabb átvételt, ezáltal pontosabb elszámolást és készletnyilvántartást tesz lehetővé, anélkül, hogy speciális kamerarendszereket kellene telepíteni vagy a teljes átvételi munkafolyamatot újra kéne alakítani. Az elkészített képekkel pedig időszaki felülvizsgálat nyomán az algoritmusokat újra öntanítás alá lehet vetni, így a rendszer minél többet üzemel, minél több elkészült kép áll rendelkezésre, annál pontosabbá válik idővel.
Előnyök
• Gépi látás alapú számolás egy telefonnal!
• Bármilyen egyéb gépi látásos feladatra is
• Vizuális ellenőrzés
• Sérülésmentesség vizsgálat
• Minőség-ellenőrzés
• Igényvezérelt MI platform
• Drága eszközberuházás nélkül
• A meglévő munkafolyamatok módosítása nélkül
A projekt legfontosabb célja, hogy referenciamunkaként szolgálva megfoghatóvá, megtekinthetővé tegye a Mesterséges Intelligenciával támogatott gépi látás, valamintTermékazonosítás és darabszám meghatározás megoldást a hazai kkv-k számára, és ilyen módon legfontosabb tervezett gazdasági eredménye a további fejlesztéseket vonzó képessége, illetve referenciaértéke. Ezeknek az értékelése a 2022-es üzleti évet követően válik mérhetővé, de az már most megállapítható, hogy nagy érdeklődés mutatkozik a megoldás iránt, könnyű skálázhatósága, nagyfokú személyre szabhatóságának köszönhetően.
A program bemutatása
A projekt a „Korszerű vállalati technológiai mintaprogram” keretében valósult meg, 100%-os állami támogatással, amelyre a forrást a Magyarország 2021. évi központi költségvetéséről szóló 2020. évi XC. törvény. 1. számú melléklete XLVII. Gazdaságvédelmi alap fejezet 2. Fejezeti kezelésű előirányzatok cím 6. Gazdaságvédelmet szolgáló innovációs és technológiai fejezeti kezelésű előirányzatok alcím 2. Gazdaságfejlesztési feladatok jogcímcsoport biztosította. A kedvezményezettek számára a támogatást az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. nyújtotta. A Program célja a kkv-szektorban működő vállalkozások célzott fejlesztésével, a jövő technológiáinak adaptálásával javítani a digitalizációs fejlettségi mutatókat, egyúttal más vállalkozások számára pilot projekteken keresztül megmutatni, bemutathatóvá tenni azokat a megoldásokat, melyek segítik a vállalkozások technológiai fejlődését, működésük hatékonyabbá és eredményesebbé válását. A program tudás- és eszköztárat biztosított innovatív projektek megvalósításához. A program keretében az egyik nyertes támogatást igénylő a Delta Systems Kft. volt, aki - mint olyan középvállalat, amely saját maga is tud szolgáltatást nyújtani kkv-k részére - az Integrátor szerepét töltötte be, emellett fővállalkozóként, akár több Megoldásszállító bevonásával egy kézből biztosította a projektek megvalósítását. A támogatást közvetlenül az Integrátor kapta, amely a Fejlesztés címzettjeinek - jelen esetben az UNIHOLZ Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-nek - előre meghatározott megoldást szállított le. Az UNIHOLZ Kft. tehát közvetlenül nem részesült kifizetésben, azonban a megvalósuló projekt által jelentős támogatáshoz jutott, hisz egy olyan egyedi, a vállalkozására szabott Ipar 4.0 fejlesztést kapott, amelyet önerőből nem lett volna képes megvalósítani. Az IFKA által meghirdetett „Korszerű vállalati technológiai mintaprogram” tehát bebizonyította, hogy az Ipar 4.0 mindenkié. Nemcsak a nagyvállalatok számára jelenti a versenyképesség egyik kulcsát, hanem a kkv szektor számára is releváns, mérhető, kézzel fogható, hatékony megoldásokat kínálhat. Az UNIHOLZ Kft.-nél megvalósított „Mesterséges Intelligenciával támogatott gépi látás, valamint Termékazonosítás és darabszám meghatározó rendszer” pedig mintaprojektként szolgál a kkv szektorban hasonló tevékenységet folytató vállalkozások számára.
A megoldás bemutatása
Gépi látás alapú vizuális ellenőrző megoldás mobiltelefonnal Az Uniholz Kft. mint KKV raktározási és készletnyilvántartási tevékenységének modernizációját és digitalizációját szolgálja a projekt során megvalósult fejlesztés, amely szervesen kapcsolódik a vállalat online webáruházához és számlázási rendszeréhez. A raktározási rendszer alapja az éves leltár és az azt követő időszaki leltárok. Az áruk kiadása megrendelés alapján történik, így a fogyás nyomonkövethető. Az áruk beérkeztetése ugyanakkor nem a legoptimálisabb folyamattal történt, ezért a fejlesztés megvalósítását megelőzően a készlet gyakran eltért a valós állománytól, ami akár kifejezetten komoly károkat is okozhatott. (Pl. egy beérkezett megrendelés a rendszer által mutatott – esetlegesen nem valós - készlethiány miatt nem kiszolgálhatóvá minősítése,vagy a túl magas készlet kezelése és ennek tartása szintén extra költségeket rótt a cégre.) A Delta fejlesztés eredményeképpen egy olyan könnyen használható,(okostelefon) kamera alapú,objektum felismerésre és darabszám megállapítására képes rendszer került kialakításra, ami az áru átvételekor pontos darabszámot ad közre. A közreadott darabszám később,vitás esetben könnyedén tisztázható az elkészített és eltárolt kamerafelvétel alapján. A megoldás egy olyan mesterséges intelligencia alapokon nyugvó vizuális ellenőrzés, amelyet munkatársaink okostelefonon képesek futtatni. A fejlesztés során az átvételi, vagy leltározási folyamat került átalakításra úgy, hogy mindenanyagot ezzel a rendszerrel történő ellenőrzésre kellett küldeni. A munkatárs által a telefonnal elkészített képen automatikusan lefut a számláló algoritmus, amelynek végeredményeként a rendszer megjeleníti a felismert termék nevét és darabszámát. A képet egy központi felhőn eltárolja a rendszer, ez később az öntanító algoritmusok alapját adja. A fejlesztés egyik fontos célja volt, hogy olyan keretrendszer kerüljön kialakításra, ami a jelenlegi átvételi metodikától jelentősen nem különböző áruátvétel mellett sokkal pontosabb átvételt, ezáltal pontosabb elszámolást és készletnyilvántartást tesz lehetővé. Az elkészített képekkel pedig - időszaki felülvizsgálat után - az algoritmusokat újra öntanítás alá lehet vetni, így a rendszer minél többet üzemel, minél több elkészült kép áll rendelkezésre, idővel annál pontosabbá válik. A fejlesztés eredményeként a jövőben kiküszöbölhetővé válik az áruátvételi túlfizetésből és esetleges készlethiányból adódó veszteség, ezáltal közvetlenül javulnak a cég mutatószámai, versenyképessége, közvetve pedig a pénzügyi számai, munkaerőmegtartó ereje.
Köszönjük a Magyar Állam és az Európai Unió támogatását!